Kojení a instinkt
Tracy G. Cassels
Nabízím český překlad článku "The Breastfeeding Instinct" od americké psycholožky Tracy G. Cassels. Tracy vystudovala klinickou psychologii, má doktorát z vývojové psychologie. Pro veřejnost provozuje velmi inspirativní stránky Evolutionary Parenting, jejichž prostřednictvím podporuje přirozené, vztahové rodičovství. Překlad jsem doplnila poznámkami založenými na zkušenostech žen podporujících kojení pomocí samopřisávání v savčí poloze.
překlad: Anna Kšírová

Leč - není právě přiložení dítěte k prsu přesně to, co dnes spousta nemocnic dělá? Je - ale je velký rozdíl mezi přikládáním dítěte k prsu a tím, když dítěti umožníme, aby si našlo prs samo. Když mi poprvé ukazovaly porodní asistentky a sestry jak kojit, byla to ta nejdivnější pozice, se kterou jsem kdy setkala. Přišlo mi to nepřirozené a nechápala jsem, jak bych v té poloze měla vydržet jakoukoli delší dobu. Pokud je to, co jsem zažila, normální pro všechny ženy, není divu, že tolik dětí má problém s přisátím a následně kojením. Nicméně to, s čím v mém případě sestry a porodní asistentky nepočítaly, bylo, že jsem se v předporodním kurzu (který jsem absolvovala u své duly) dozvěděla o samopřisátí.
Pro ty z vás, kdo ještě neslyšeli o samopřisátí (přesný překlad z angličtiny by byl "lezení k prsu", Breast Crawl), jsou to pohyby, které dítě dělá, když leží na břiše matky, s jejichž pomocí se samo dostane k prsu a dobře se přisaje. Je to výraz shrnující to, co se děje, když dítěti umožníme zapojit instinkty v rámci kojení. Tady je odkaz na video, které by mělo pomoci pochopit proces samopřisátí.

Srovnejte to s úspěšností kojení ve většině nemocnic na Západě. Výsledkem programu sloužícího podpoře kojení v Bostonu bylo, že 86.5 % žen začalo s kojením a na konci programu pouze 33.5% žen výlučně kojilo[2] (tzn. jejich děti dostávaly pouze mateřské mléko, bez dokrmů umělým mlékem, pozn. překl.). V Itálii začalo kojit jen 85% matek a jen 19% žen kojilo ve věku šesti měsíců (ať už výlučně nebo s dokrmy)[3]. Není to přitom tak, že by se matky na Západě tak často rozhodly nekojit - spíše se příliš často setkají s faktory, které naruší jejich schopnost kojit (a kojit výlučně). V jednom review (pozn.překl. - review je vědecký článek, které zkoumá mnoho jednotlivých vědeckých studií na dané téma, jeho výpovědní hodnota je tedy větší než u jednotlivých výzkumů) zabývajícím se zahájením a délkou kojení bylo zjištěno, že většina žen přestala kojit dřív, než plánovaly, protože měly potíže s kojením[4]. Největším problémem (myšleno fyzicky) je přisátí a množství mléka. Potíže s přisátím jsou přitom spojeny s brzkým ukončením kojení[5][6], s bolestí matčiných bradavek a sníženou tvorbou mléka[7]. V jedné studii, kdy byly sledovány ženy, které plánovaly kojit alespoň 8 týdnů, se zjistilo, že se to podařilo jen 68% z nich, zatímco zbylých 32% přestalo kojit převážně kvůli problémům s přisátím, bolestivým bradavkám a nedostatku mléka[8].
Tyto problémy přitom můžou být vyřešeny plazením k prsu s následným samopřisátím. Některé dokumentované výhody samopřisátí plynou především z časného zahájení kojení (obvykle během první hodiny po porodu), další jsou způsobené kontaktem kůže na kůži, který jinak většina matek při prvním kojení nezažije, aktivitou a instinktivním chováním miminka (kterým dítě dokazuje, že je připravené a schopné se kojit), pozicí dítěte, která přispívá k optimálnímu přisátí na rozdíl od "klubíčka" nebo příčné pozice tak rozšířené v západním světě, a podporou tvorby rané vazby mezi matkou a dítětem, ke které dochází, jsou-li po porodu ponecháni nerušeně bez intervencí alespoň 30-60 minut. Poslední bod je naprosto klíčový, protože během této doby se většina dětí doplazí k prsu a sama se přisaje - a pokud do zatím dítě nezvládlo, je možné mu pomoci (pozn. překl. - navazuji na to, co bylo řečeno výše. Podle zkušeností českých průvodkyň mateřstvím některé děti potřebují výrazně delší čas než je udávaných 30 - 60 minut - zvlášť pokud byl průběh porodu narušen intervencemi. Nejlepší pomocí tedy je podpořit matku, že jsou na dobré cestě, a dát dítěti všechen čas, který potřebuje - všechny další intervence a oddělování mohou poškodit kompetence dítěte a matky a sníží šanci na úspěšné kojení). Většina nemocnic (a porodních asistentek) na Západě nenechává dítě v klidu na matce ani hodinu po porodu, ačkoli přerušení kontaktu kůže na kůži a separace jsou vzhledem k úspěšnosti kojení jednoznačně škodlivé. Shrnuto: celý proces lezení k prsu a samopřisátí je pozitivní zkušeností na začátku kojení, které pak má dobrou šanci na dlouhodobé trvání.

Takže zatímco budeme pokračovat v poskytování podpory matkám a jejich dětem, pojďme odhodit tu idiotskou poznámku, že kojení není instinktivní. Nemusí to vždycky být jednoduché a je to určitě složitější vzhledem k přístupu k porodům, jaký převažuje v západní společnosti, ale je to instinktivní. Stačí připustit, že naše malé děti ledacos umí, abychom mohli jejich instinkty ocenit.
[1] For a review of the evidence, see https://breastcrawl.org/science.shtml (Accessed Feb 2, 2012)
[2] Philipp BL, Merewood A, Miller LW, Chawla N, Murphy-Smith MM, Gomes JS, Cimo S, Cook JT. Baby-friendly hospital initiative improves breastfeeding initiation rates in a US hospital setting. Pediatrics 2001; 108: 677-681.
[3] Riva E, Banderali G, Agostoni C, Silano M, Radaelli G, Giovannini M. Factors associated with initiation and duration of breastfeeding in Italy. Acta Pædiatr 1999; 88: 411-5.
[4] Dennis C-L. Breastfeeding initiation and duration: a 1990-2000 literature review. Journal of Obstetric, Gynaecologic & Neonatal Nursing 2002; 31: 12-32.
[5] Santo LCdE, De Oliveira LD, Giugliani ERJ. Factors associated with low incidence of exclusive breastfeeding for the first 6 months. Birth 2007; 34: 212-219.
[6] Kumar SP, Mooney R, Wieser LJ, Havstad S. The LATCH scoring system and prediction of breastfeeding duration. Human Lactation 2006; 22: 391-397.
[7] Geddes DT, Langton DB, Gollow I, Jacobs LA, Hartmann PE, Simmer K. Frenulotomy for breastfeeding infants with ankyloglossia: effect on milk removal and sucking mechanism as imaged by ultrasound. Pediatrics 2008; 122: e188-e194.
[8] Lewallen LP, Dick MJ, Flowers J, Powell W, Zickefoose KT, Wall YG, Price ZM. Breastfeeding support and early cessation. Journal of Obstetric, Gynocologic & Neonatal Nursing 2006; 35: 166-172.